Poezi Per Lirine

Februar 2013. por i tëri në poezi taverna më celi kaverna në cdo tavernë nga një kavernë po qe besa s'më la shpresa se njëherë në jetë do të më paraqitet ajo kometë e Halejit prej tavernës më shpien në orën letrare atje poezia ime qe abetare e jetës së shkretë e jetës së vërtetë dhe aty në odeonin e diturisë zë fill i dashurisë. Poezi nga Fan Noli; Nov. Poezi dashurie, poezi për të shprehur dashurinë midis burrave dhe grave, sidomos burrat për poezinë e grave është një poezi është një formë e shprehjes së dashurisë. gezuar KOSOVE PAVARSINE. poezi nga ali podrimja Ali PODRIMJA UNË BIRI YT Unë biri yt, Kosovë, t'i njoh dëshirat e heshtura, t'i njoh ëndrrat, erërat e fjetura me Naim Fetaj - Shtatë poezi. Sot ushtare po e percjell Lokja po me fale per kete Toke udhe e mbare e hallall gjirin, shko behu me shoke. Ti shqa thërret, ti shqa bërtet, gjer lartë në retë se jam barbar. Metush Krasniqi o zemer gure E dha jeten per flamure, Per flamurin e SKendebeut Per te drejtat e atdheut Smund ti thyen idealet, Per Kosove jeten e fale. Poezi per 28 Nentorin Shqipja. Bahriu me këtë vë në dukje, se sa i hidhur është veprimi i ikjes nga lufta, duke bërë krahasime me ngjarje edhe më të rënda që kanë ndodhur për fat të keq gjatë historisë. Jo, s'jam si bërtet ti, si buçet ti, ti, Mal i Zi. Dëshira ime është që kjo faqe t'ju shërbejë fëmijëve dhe prindërve të rinj që kërkojnë materiale për fëmijët e tyre. Pë qark pemët Të rrin kurore. “ Dollia e dashurisë”-poezi nga Laura Selmani-Tiranë , 2008 6. Nga: Arti Lushi Ndërmjet, por edhe përtej dy besëtytnive të përjetshme,. Per vite me radhe do te dukej se qielli ishte shtepia e tij e vetme , streha e sigurt e poeteve, kur toka dhe vendi qe I ka pjelle behen te huaj per to. Labëria News, Vlorë, Albania. Por i përdori me kërkue dritë. (sepse edhe mund të tallemi, por duhet të tallemi me seriozitet) Të rrimë shtrembët e të flasim drejt: pas shumë vitesh heshtje që bie erë komploti, ka ardhur koha që të merremi me kryeveprën letrare shqiptare që, më shumë se çdo poezi a këngë, përfaqëson tragjedinë e dashurisë së humbur. Ese per nenen 1. Ishte i infektuar me koronavirus, vdes në moshën 36-vjeçare ish-futbollisti shqiptar. Shtëpi e diellit Heshtja e mbulon Të shkretën bukuri. Ese per meshiren 1. I biri i kushton poezi policit Sami Thaçi që ra në krye të detyrës. Redaksia / May 26, 2017. Foto e marrë nga "Antichrist (2009)", Lars Von Trier. Një rend mbigjithësor, hare. POEZI NGA ALI PODRIMJA. Ajo është caktuar për burrin e vet, duhet të mbrohet si letër sekret. Tri poezi nga Abdyl Kadolli. Tundej Vlorë, e gjora, Në zjarr e furtunë, Dhe kur digjej Vlora, Digjesha dhe unë. Por i përdori me kërkue dritë. Poezi nga Agim Gashi - Drenica Agim Gashi - Drenica: Agim Gashi - Drenica. Arta Mirësevini! Këtu do të gjeni vargje, këngë, vjerrsha, përralla, legjenda, lojra e shumë e shumë të tjera për fëmijë. Gezuar Festen e Pavaresise. Nuhi Berisha e Kadri Zeka lum per ju bëjnë nanat, Selver e Emin Kryeziu mee Besnik Marocën si luan Rrahim Beqiri, Musli Imeri u flijuan per vatan. December 11, 2017 June 18, 2018. Përndryshe, një skandal i rëndë ka tronditur Agjencinë për Rini dhe Sport e cila ka financuar botimin e përmbledhjes me poezi të titulluar “Poetët e rinj” me përmbajtje anti-shqiptare. 1920: këngën e “Kongresit të Lushnjës”, me poezi të Ferit Vokopolës dhe muzikë të këshilltarit austriak Lyboden; këngën “Vlora-Vlora”, me kompozitor Thoma Nasin (1892-1964) dhe poezi nga Ali Asllani (1884-1966); kënga “Himni i shoqërisë Vatra-USA”, fjalët Refo Çapari (1844-1944) dhe muzika nga Ajdin Asllani. Kjo poezi është brenga dhe shqetësimi për shokun e larguar nga organizimi, i cili me këtë veprim, nuk dëmtoi të tjerët, por humbi identitetin e tij. Keshtu dilnim perpara klases dhe shume here mbas mesimit duke bere praktike recitimin. LOTËT E GRUAS Lotët e gruas duke numëruar Ndjen dridhje shpirti, Ndjen lagështirë thellësish. Rrustem Geci POEZI ME ÇAMËRI LUTJA E ÇAMIT A më lë o tokë të qaj unë dua tek t´i një varr unë dua këtu të vritem gjaku im të Çamëria në poezinë e Namik Selmanit Namik Selmani Nga Fazli HAJRIZI 1. Music For Rest And Recovery Of The Body Music For Sleep Relaxation after a working day - Duration: 1:11:41. Vetem Cajupit ja pranoj ate. Ishte i infektuar me koronavirus, vdes në moshën 36-vjeçare ish-futbollisti shqiptar. Liria nuk është asgje tjeter per vec se të vepruarit pa shtrëngime sipas dëshirave, interesave, qëllimeve, si edhe aftësia e vetëvendosjes në zgjedhjet për të vepruar pa lënduar të tjerët. Duke folur në një lidhje për emisionin "Open", Rama tha se opozita po bën poezi në kohë lufte, duke e cilësuar këtë një veprim të papërgjegjshëm. Ka në dorëshkrim edhe një përmbledhje tjetër me aforizma dhe mahi te shkurtëra, si dhe një liber tjetër me poezi. Atje ka vetem lule, Lindje. Jam i varfër, po i lirë, ndaj më pëlqen varfëria; kush do të rrojë m ë mirë, s'urdhëron dot veten e tia Mbreti, sikur të më thotë: «Hajde në pallat me mua, të gëzosh dhe ti në botë, do t'i them: Zot, nukë dua për të ngrën' e për të pirë nukë mund të shes lirinë; i. Ka m’u ulë pranë meje n’autobus, E ka me zbritë në ndonjё vend të largët. Shume burra e POEZI NGA SHOQERIA IME. Ju lutem te mbeshtesni emrin tim duke me propozuar per Poeten me te mire te vitit, duke shkruar ne adresen e-mail : [email protected] Ok, e pranoj nje çast ose shume çaste, edhe per gjithnje po deshe, veç qe te jete i pandryshueshem ai, duhet te ndryshoj une. vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per. Poezi nga Maria Hizma Kuci Liria nuk ka çmim Do dëgjosh të të flasin për lirinë për paqen Për lumturinë E për sa e sa gënjeshtra si këto Po ti mos ju beso! Të gjallët dinë të gënjejnë mirë Dinë të luajnë me hipokrizinë Të ta japin në duar Si një diamant të cmuar Vec. Fadil SHYTI DRITË LIRIE! (Kushtuar Partisë Komuniste të Shqipërisë e themeluar nga strategu Enver Hoxha me shokët e shoqet e tij të idealeve çlirimatre) Kjo dritë e verboi fashizmin, kjo dritë e verboi. nga >> TeLi << prej 14/9/2009, 11:54. Poezi nga Nerinda Hysa *** Liri, po flas në emrin tand ! Nji dorë që varet në turbullimin e një nate me kyçe të thyera. Sot ushtare po e percjell Lokja po me fale per kete Toke udhe e mbare e hallall gjirin, shko behu me shoke. – Francois Fenelon Paqja e pa drejtë është më e mire se lufta e drejtë. Sot festo Pavaresine! / Read more. Kalimi i kohes eshte shkaku qe ka sjelle disa pasoja:-Renjen fizike te objekteve materiale te dikurshme;kjo duket tek ekrani me njolla,magnetof onet e prishur,stolat e vidhisur e tjera. Kundër patëm botën me ajrin e ndotur. Per nje burre, 80-vjecar e kusur. Duke kërkuar hënën dëshirojmë të kërcejmë meloditë e pjesëve të fundit ngjyrë portokalli të. Dita e Flamurit "E duam flamurin e kuq me shkabën e zezë me dy krerë, se është flamuri ynë, se nën të do të rrojmë të lirë, të nderuar dhe kryelartë në mes të kombeve të qytetëruar të Evropës. Duke shkruar këngë e poezi, Gjeneratat do ta kanë lakmi! 2. TIRANË-Deputeti Lefter Maliqi i ka dedikuar një poezi kryeministrit Edi Rama, ku edhe nuk i ka kursyer fyerjet. Pastaj në libër sjell edhe 82 poezi tjera të konceptuara në katër cikle ( Në rrugën e mëngjesit, Shpirti i vetmisë, Ritmi i zemrës dhe Lule shqiponje). Liria tregon të qenurit i lirë, kushtin e njeriut që nuk është i burgosur dhe ka forcën, nuk është i kufizuar apo i penguar. Zgjidh një grup tjetër. Instiktet na shtyjne te plotesojme nevojat baze per te jetuar. -Ritjen shpirterorete individit:kete e shohim ne ndryshimin qe ka ndodhur tek uni lirik. Shtëpia botuese: "Argeta LMG". Autor lumbardhi Postuar më 2 Mars, 2013 28 Prill, 2013 Kategori Poezi Lini një koment te Satirë e fragmentarizuar Lëvizje te postimet Faqja e mëparshme Faqe 1 Faqe 2 Faqe 3 Faqe 4 …. Poezi për Çamërinë Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. Me shume se nje muaj pergatitje ne oren e leximit, na theksonte mesuesja se me c'fare emocione te recitonim nje varg. Buke per lirine moj kasolle te erta dhe dridhen kapisrat nga muskat e serta "Biruni o burrani hopti zeme se gjalli dhembet nga urrejtja krisnin posi atralli Krijimtaria e Agim Shehut është e gjerë, mbi 25 libra me poezi, tregime e novela, drama, kujtime, studime, përkthime, humor e tjera Eingestellt von Haxhi Muhaxheri um 08:47. “ Dollia e dashurisë”-poezi nga Laura Selmani-Tiranë , 2008 6. Atdheu eshte dhimbje , eshte dhimbje. Ne, ata te atehershmit, nuk jemi me njesoj, kemi ndryshuar. Naim Frashëri PRANVERA Moj pranverë që të ngjall me frymën tënde Vashë e brishtë dhe fytyrëzergjëndë! Jota është e natyrës pamja e dëlirë, Jotja është e lulishtes era e mirë, Ty mikeshë të çoi Zoti moj në tokë, Për të varfërit të bëri mik për kokë. Ese per nenen 1. Poezi nga Azem Shkreli Liria është ylberi im matanë grilave Liria është gërshet i vashës me fjongë Kur rritet, e veshim nuse Kur eçtohemi, i pijmë shëndet nga gjiri Ajo është pikë në ujë, zog në qiell Kur flet, e kuptojmë si nënën Kur dhemb, dhemb në zemër Liria thinjet bukur, nuk plaket Kur vdiset, […]. do ta nisim nga e para. Poezi Dashurie; July 4, 2011 Genta Ismajli shan në koncert; June 12, 2011 Zbulohet foto e Rozana Radit e zhveshur; October 9, 2010 Barcoleta Me Polic; June 29, 2010 Nicka per MSN; April 7, 2010 Poezi Dashurie Shqip 2011- www. Kur derdhet per toke te Kosoves dhe e sjell lirine. Me shume se nje muaj pergatitje ne oren e leximit, na theksonte mesuesja se me c'fare emocione te recitonim nje varg. Februar 2013. gezimajgeraj. Përmbledhja kryesore është "Gu Cheng", 1986. Objektivat : Të realizohet një projekt individual ose në grup dhe të mblidhen informacione për jetën e tij si ushtarak dhe udhëheqës shteti. Kerkojme nga Organet e Mirefillta Shteterore , qe URGJENT TA LIROJNE NGA ARRESTI , KETE BURRE TE MADHE TE KOMBIT TONE …. Na sjell lavdinë madhërishëm Si dritë nga shekujt magjishëm I pandryshuar ti je. Music For Rest And Recovery Of The Body Music For Sleep Relaxation after a working day - Duration: 1:11:41. Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/zaiwae2kt6q5/public_html/i0kab/3ok9. 0 është organizatë e pavarur mediale, ndër të parat e këtij lloji, e cila e përfshin shoqërinë në diskutime thelbësore. Athanase Vantchev de Thracy Libri i poetit të shquar Shaip Emërllahu, lexuesin e mrekullon, e mahnit, e magjeps, e trullos, e bën t’i mbahet fryma apo e trishton. Është pjesëmarrëse e “Takimeve të poeteshave shqiptare - 2011” në Vushtrri-Kosovë, ku u nderua me Mirënjohje dhe Plaketë nga. I biri i kushton poezi policit Sami Thaçi që ra në krye të detyrës. Ne kete poezi kemi te bejme me nje rikthim te poetit ne vendin e lindjes. Zemra e kerkon, e ajo s’eshte me mua. Yjet e nje qielli me hënë te mplakur ;. Aktakuza e ngritur ndaj teje, padyshim që ka prekur zemrat dhe ndjenjat e shumë besimtarëve musliman në gjitha trevat shqiptare dhe në diasporë. Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. Atdheu eshte dhimbje , eshte dhimbje. Një shpirt i dlirë u shtua në qiellin e praruar ! U shuan dje,dy sy shprehës ëndërrimëtarë , Një poemë e nisur,dot. --Per vend' e tij. ylber dibra shkruajti:Te lumte je e mrekullushme. Si per ta afruar veshtrimi im kerkon. më shumë nga - Kultur. Lëvizje e zhvillim. Para do kohe, në lokalet e Fakultetit te Edukimi, në Gjilan, para një numri mjaft të madh të të adhuruesve të veprave letrare, ishte bërë përurimi i veprës "Pranverë e vonuar" e Milazim Arifit, krijues, tash i ndjerë. Tek dielli rrinë, Përjetsia e bardhë jetën njerzore Atje vesh. Poezi nga Fan Noli; Nov. Ne nje nate te virgjer,të nemur me fjalë ! Vitet e nje jete,rendin ngadale. Mblidhuni te bejme bene te gjithe dor per dore: Te duame memedhene, edhe. Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/zaiwae2kt6q5/public_html/i0kab/3ok9. Ashtu sic e ke shkruar ti, ato pika loti jane lulet me te bukra per ta: Dhe dy pika loti për ata që më nuk janë Por që me gjakun e tyre na sollën Liri!.  Poezi nga Haxhi Muhaxheri POETI Fle me të gjitha të dashurat dhe zgjohet bashkë me dritën Për ta zën frymëzimin e parë Merr Udh Blog-Archiv 2014 (2). Nuk dolën në rrugë si në Kosovë për Vllasin. keshtu dore per dore te kapur. Në Koshare e në Dukagjin, Këtë gjithkush mire e di, Kanë luftuar djemtë e Kosovës, Edhe ata që ia diten vuajtjet e saj. Related Videos. Keine Kommentare: Kommentar veröffentlichen. Atje tek dielli. perfetti per la sua pelle. Etimologji Histori Kulture Lajme Poezi Speciale. Poezi & Prozë nga Nexhip Bashllari 05 mars, 2008. Ndonse në tre librat e tjerë poetikë ia kushton tërësisht vendlindjes, mallit për të, në. Poezi të vogla në dukje, por të mëdha kur lexohen. Një fjalëkalim do t'ju dërgohet në email. Tundej Vlorë, e gjora, Në zjarr e furtunë, Dhe kur digjej Vlora, Digjesha dhe unë. Edhe pse në letrat shqipe është prezent qe tri dekada, librin e tijë të parë "Gjysh të kam shoqe" e ka botuar ne vitin 2009. Pasuria me e madhe per njeriun eshte libri,ku permes tij ne perfitojme diturine e cila ne te ardhmen na e ndriqon jeten. Tashmë ia dinë, emrin e vërtetë Për krijime, të bukura shkruar, E shohin si ecë, shtegut përpjetë T' arrijë majat, një zonjë e dëshmuar. Duke folur në një lidhje për emisionin "Open", Rama tha se opozita po bën poezi në kohë lufte, duke e cilësuar këtë një veprim të papërgjegjshëm. krenarë per ty deri n'amshim Per Kosovë rrezove dritë. Ne, ata te atehershmit, nuk jemi me njesoj, kemi ndryshuar. Çdo popull prodhon gojëdhëna trimërie a dashurie: nga Wilhelm Tel te Robin Hood. Naim Frasheri: TI SHQIPERI ME JEP NDER. Mu shterrshin sytë nëse pushoj Lirinë tënde me ëndërrue, mallkue qoftë gjaku im nëse m'vrasin pa luftue. Gëzim Ajgeraj www. Ese per nenen shqip 1. Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. Desha Te Thurja Disa Vargje Ne Shenje Respekti ,Dashurie Per Mesuesit/et Te Cilet Do Mbeten Ne Kujtesat Tona , Ata Kurr Nuk Do Te Harrohen Per Mua Sepse Ata Jane Prinde Te Dyte Qe Me Mesuan Ne Shkolle Ose " Vendin E Diturise ". Per të gjallë s'u dorzue kurrë! Njëmijnëntqind e nëntdhjet e tetë Në Mars ngritet legjenda vet! N' kamë po çohet Legjendari, Komandantë Adem Jashari. Ne te mesova per shume histori, mesova edhe per flamurin kombetar, kuq e zi. Gjithë duane lirine dhe pa te njeriu s'rron; ti shqipetar, Shqipërinë ne zgjedhe si e duron? Zgjohuni o shqiptar erdhi dita per liri! Zini lufte me barbare perpiqi per Shqipëri! Te krishter' e myslimane te tere nje sua kemi; gege,toske,dibran, gjithe shqiptare jemi. Liria, një poezi nga Ndre Mjeda. Nga Agim Xh. Drowning in sadness’ sea, the eyes lost the sight. Liria është thelbi i shpirtit dhe i mendjes; aty ku s'ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujë. Kush na e zbukuroj me t’madhe Dardanën, Kush qëndron në k’të lapidarë Sabri e Driton Krivaqa dy djemë të nje nane, Agush Isufi me rrespekt aty u qendron pran. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille. Lënda : Letërsi Qëllimi: Të realizojmë një projekt teorik- praktik që të informojë bashkëmoshataret dhe publikun mbi rëndësinë e skenderbeut. Poezi për mësuesen / Mësuesja Ime. Kush na e zbukuroj me t'madhe Dardanën, Kush qëndron në k'të lapidarë Sabri e Driton Krivaqa dy djemë të nje nane, Agush Isufi me rrespekt aty u qendron pran. Poezi nga Azem Shkreli Liria është ylberi im matanë grilave Liria është gërshet i vashës me fjongë Kur rritet, e veshim nuse Kur eçtohemi, i pijmë shëndet nga gjiri Ajo është pikë në ujë, zog në qiell Kur flet, e kuptojmë si nënën Kur dhemb, dhemb në zemër Liria thinjet bukur, nuk plaket Kur vdiset, […]. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille. * * * Trimat e atdheut pranë tijë u freskuan me ujin e ftohtë dhe. Si mund te qeshi buza jone Kur ne token tone asnje njeri s'mbeti Se hija e zeze si gjithmone Perzuri dhe foshnjat e njoma , qe nga djepi. Poezi nga Havzi NELA KUR TË VDES Kur të mësoni se kam vdekë, Kur të thoni: "Ndjesë pastë!" A e dini se çfarë kam hjekë Unë, poeti zemërzjarrtë?. Në raste të tilla, kur nga 1 milion problemet që ne shqiptarët kemi çdo ditë duhet të rrimë të merremi edhe me simbolizmin e inçestit që bën Rita Petro, se di pse i jap të drejtë disa komentuesve të rrjetit (me të cilët kam bërë gjithnjë ironi), kur për çdo gjë ndodh thonë: “Njerzit po vdesin për bukë, ju merreni me këtë”, e se di pse teksa dëgjoja debatin e. Sot festo Pavaresine! / Read more. Në Koshare e në Dukagjin, Këtë gjithkush mire e di, Kanë luftuar djemtë e Kosovës, Edhe ata që ia diten vuajtjet e saj. LOTËT E GRUAS Lotët e gruas duke numëruar Ndjen dridhje shpirti, Ndjen lagështirë thellësish. Keto poezi jane te marra nga revista Kosovarja, e cila del edhe ne shtetet e perendimit. Pinterest. Poezitë antishqiptare Nga dje publiku në Maqedoni ka qenë dëshmitar i disa fotografive të cilat përmbajnë vargje albanofobe dhe që përmbajnë fjalën "shiptari". Të vlerësojë figurën e Skënderbeut në rrafshin shqiptar dhe. U lind në Shkodër. Shu TING (U lind më 1952 në Fujian, Kina e Jugut, ku jeton dhe aktualisht. Poezi nga Nehat S. Thithte puro i veshur në gri. Eshte ajo ndjenje qe mban gjalle shpresat brenda nesh. E njejta nate qe zbadh te njejtit drunj te shkuar. Autor: Skender Mustafi I madhi Kadare s'është lapsi që mban nderin t'shkruaj një fjalë është koka që bën dritë në errësirë po edhe fjala s'është që e bën njeriun t'madh ajo është vepra e tij e bardhë, e dëlirë ti emër i madh i njeriut t'vogël sa shumë e deshe ti lirinë por sa erdhi ti e shpordhe dhe ike e le të qetë Shqipërinë ky i mjeri populli ynë që. vargje më nuk shkroi. se je bija e Nenes Shqiperi. Te nderuar bashkepunetor. U lind në Shkodër. ky liber, qe po botohet me rastin e 20 vjetorit te sulmit serb te 30 dhejtorit 1991 ne familjen e adem jasharit ne prekazin e poshtem dhe mbrojtjes se sukessshme te formacionit te armatosur te adem jasharit, eshte fryt i nje pune me shume se dhejetevjecar. Deri sa te. Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe. Liria, një poezi nga Ndre Mjeda. Kur mendoj per ty me vijne ne mendje 1000 kujtime, buzqeshja jote, zeri yt i embel, puthjet e tua te ngrohta, perqafimet e tua te… / Read more June 15, 2018 June 20, 2018. Gjithë jeta e Kolokotronit, rrjedh midis arvanitasve, pasi. Te mbare paqi e mire mbeteshi te gjitha ju moj loke,. S'e dua me, eshte e vertete, po sa e kam dashuruar. Metush Krasniqi o zemer gure E dha jeten per flamure, Per flamurin e SKendebeut Per te drejtat e atdheut Smund ti thyen idealet, Per Kosove jeten e fale. Ka shoke qe plaget t'mbulojn perderisa ato te behen ne trup,pastaj ai luan me ty,sepse kudo qe te prek,ti do te ndjesh dhimbje. LOTËT E GRUAS Lotët e gruas duke numëruar Ndjen dridhje shpirti, Ndjen lagështirë thellësish. Një mundësi e re për ty. Tashmë ia dinë, emrin e vërtetë Për krijime, të bukura shkruar, E shohin si ecë, shtegut përpjetë T' arrijë majat, një zonjë e dëshmuar. Të gjitha këto emisione sot me një kureshtje të madhe përcillen nga degjuesit. Our community is built on the belief that poetry is a powerful form of creative self expression and that each person deserves to share their own personal message with the world. Per vite me radhe do te dukej se qielli ishte shtepia e tij e vetme , streha e sigurt e poeteve, kur toka dhe vendi qe I ka pjelle behen te huaj per to. Poezi nga Havzi NELA KUR TË VDES Kur të mësoni se kam vdekë, Kur të thoni: "Ndjesë pastë!" A e dini se çfarë kam hjekë Unë, poeti zemërzjarrtë?. Zeri me kerkonte eren per t'i peshperitur ne vesh. LUFTËTARI - LUFTA dhe LIRIA (Në ditën e veteranëve) Derisa luftëtari shkonte në luftë.  Poezi nga Haxhi Muhaxheri POETI Fle me të gjitha të dashurat dhe zgjohet bashkë me dritën Për ta zën frymëzimin e parë Merr Udh Blog-Archiv 2014 (2). Jusuf Zenunaj: KUR S' NA VOTON POPULLI. Rrustem Geci POEZI ME ÇAMËRI LUTJA E ÇAMIT A më lë o tokë të qaj unë dua tek t´i një varr unë dua këtu të vritem gjaku im të Çamëria në poezinë e Namik Selmanit Namik Selmani Nga Fazli HAJRIZI 1. com,1999:blog-3619348294089911756. Mëmëdhe quhetë toka ku më ka rënurë koka, ku më ka dashur mëm' e atë, ku më njeh dhe gur' i thatë, Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. – Francois Fenelon Paqja e pa drejtë është më e mire se lufta e drejtë. Tundej Vlorë, e gjora, Në zjarr e furtunë, Dhe kur digjej Vlora, Digjesha dhe unë. Bëni like në faqen tonë në Facebook 💗- Dashuria e vërtetë është si fantazmat: të gjithë të flasin për të, por askush nuk e ka parë. Poezi nga Nehat S. Atdheu eshte dhimbje , eshte dhimbje. "Zvicra nuk teston asnjë …. ISBN 978-99927-43-03-4. Për tu anëtarësuar,kembyer poezi,shkrime apo mendime,ju lutem dërgoni një mesazh në adresën [email protected] Poezi Dashurie; July 4, 2011 Genta Ismajli shan në koncert; June 12, 2011 Zbulohet foto e Rozana Radit e zhveshur; October 9, 2010 Barcoleta Me Polic; June 29, 2010 Nicka per MSN; April 7, 2010 Poezi Dashurie Shqip 2011- www. VUAJTJET E POPULLIT SHQIPETAR U derdh gjake e u derdhen edhe lote per lirine qe kemi sot per flamurin tone kombetar per flamurin tone shqipetar. Abonnieren Kommentare zum Post (Atom) Publikime tjera. Poezi për mësuesen / Mësuesja Ime. Faqe dhe linqe qe kane te bejne me poezia zonjes elena gjika zef serembe, poezia- zonjës elena gjikë nga zef serembe-koment për poezinë apo analizë letrare, poezia zonjes elena gjika zef serembe, poezi per elena gjiken ju do te mund ti gjeni ne RuajFaqet. Gazeta Nacional - 8 Maj, 2020. Përgatiti: Skender Mustafi Një ushtarë do të luftojë gjatë dhe vështirë për një cope shirit me ngjyrë. Pa dyshim se Rexhep Mala ishte njeri nder trimat me te mëdhenjtë kosovarë që pas LDB-së I parapriu luftës së armatosur te popullit shqiptar te Kosovës per çlirim nga armiku shekullor serbo-sllav andaj Rexhep Mala, Nuhi Berisha, Tahir Meha, Afrim Zhitija e Fahri Fazliu, Ali Ajeti e Bajram Bahtiri e shume te tjerë u shndërruan në një ushtri te madhe me te pjekur e me te organizuar e. 1920: këngën e “Kongresit të Lushnjës”, me poezi të Ferit Vokopolës dhe muzikë të këshilltarit austriak Lyboden; këngën “Vlora-Vlora”, me kompozitor Thoma Nasin (1892-1964) dhe poezi nga Ali Asllani (1884-1966); kënga “Himni i shoqërisë Vatra-USA”, fjalët Refo Çapari (1844-1944) dhe muzika nga Ajdin Asllani. Shërim fjalëkalimin. Poezi e shkruar nga Agim Morina, në vitin 1989 në Prishtinë. Atje ka vetem lule, Lindje. Freitag, 1. * * * Trimat e atdheut pranë tijë u freskuan me ujin e ftohtë dhe. Fëmijete tanë ndryshe duhet me i mësuar, duke ju dhënë edukatë dhe duke i arsimuar. Irida ZUSI 01 Tetor 2016. Ka në dorëshkrim edhe një përpjekje letrare në prozë me tematikë rinore. Shtëpia botuese: "Argeta LMG". Edhe me Anti- Shpifjen thotë Hyseni do të ndodhë e njëjta gjë, teksa pas një viti të gjitha mediat …. eshte fatoslubonja filma foto hashimthaci henricili ilirmeta keshilla klodiantomorri libri lulzimbasha modele mustafanano ne per poezi rama ramushharadinaj saimirtahiri saliberisha shkrime shqiperi shqiptare si spartakngjela te thenie tirane veliaj. Përgatiti: Skender Mustafi Një ushtarë do të luftojë gjatë dhe vështirë për një cope shirit me ngjyrë. pa gjak s'ka jetëjeta pa liri është anemiçfarë duhet liriakur e gjakosur lind(i)për liri derdhet gjake nga gjaku ajo s'ka lindurlirinë e pason një aktmes palëve lidhurçka i duhet liria robitkur vetë e vret përditë(shkalla. * *“… Lirine nuk ua solla une ,ate e gjeta mes jush!. Nënës - Poezi nga Mirgjin Frashëri Nenes. Poet i perjetshem,gonxhe qe nuk vyshket. Pas mbarimit të studimeve universitare në Universitetin e Tiranës, dega gazetari, është. Në vitin 2006 kam botuar romanin e parë me titull "Plaga e Mallit''. Ti shqa thërret, ti shqa bërtet, gjer lartë në retë se jam barbar. Kësisoj, "Radio Liria" lindi dhe u rritë shpejt, i përqafojë dhe i futi në gjirin e vet të gjithë shqiptarët e të gjitha grupmoshave, kudo që ata jetojnë dhe veprojnë. René CHAR dhe përcaktimi i poezisë nga Jean STAROBINSKI (Genève, 1920), kritik sviceran i dialektit francez. Flutura Açka poezi prekëse për të birin, "Kushedi në ç'mors lexon tani…" flutura-acka-1 Një muaj më parë, shkrimtarja Flutura Açka përjetoi një nga fatkeqësitë më të mëdha që mund të përjetojë një nënë: humbjen e birit të vetëm. With over 150 authors and more than 2000 poetries, Poezishqip. PRANVERA Eshte nje stine,stine e bukur ku mund t'shohesh ndonje flutur ajo eshte me krah te lehte mund ta shohesh puntoren blete. Wednesday, March 22, 2017. PËR LIRINË Liria është thelbi i shpirtit dhe i mendjes; aty ku s'ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujë. Në këtë takim u diskutua për aktualitetin politik në vend dhe rrugëtimin e Maqedonisë së Veriut në rrugën Euroatlantike. Ka shume burra te ktij dheu e shume burra te fisit Ka sternipa t’Skenderbeut, e nipa te Metush. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille. Lasgush Poradeci e kaloi shumicen e jetes se tij ne nje vetmi sa te larmishme aq edhe luksoze, nga ato qe fati I ruan vetem per shkrimtaret e medhenj. Mos me thuaj, pra, qe "pse nuk je me ajo e para". VUAJTJET E POPULLIT SHQIPETAR U derdh gjake e u derdhen edhe lote per lirine qe kemi sot per flamurin tone kombetar per flamurin tone shqipetar. Nga Kraleva, Nishi e Piroti, Nga Prokupla vijn oj vraft Zoti! Si re e zeza' kur prishet moti! Ushtritë serbe kolonë po shkojnë Ushtar, polic nga Belgradi çojnë, Pesmij trupa po. most të ju dhurojmë lirine e tepruar. Nuhi Berisha e Kadri Zeka lum per ju bëjnë nanat, Selver e Emin Kryeziu mee Besnik Marocën si luan Rrahim Beqiri, Musli Imeri u flijuan per vatan. Nënës - Poezi nga Mirgjin Frashëri Nenes. GJURMË Me kohën në hapërim për të lënë gjurme në pemën e jetës Grurisht duhet kenduar diellit e legjendave Me fjalë ndërtoni ura mbi brigje ura dashurie Rrefehuni në gjuhen e yjve të baladave Për të dëshmuar me emrin ne gurin e. 19 Dhjetor, 2009 at 17:31 (MENDIMI KRITIK) (ÇELA VIOLETA, LIBËR I RI, Nase Jani, POEZI) Violeta Çela (Qato), një nënë, e përkushtuar ndaj jetës dhe fëmijëve, nuk mund të rrijë pa ecur në udhët e krijimit. Mblidhuni te bejme bene te gjithe dor per dore: Te duame memedhene, edhe. Poezi nga Nehat S. Mos me thuaj, pra, qe "pse nuk je me ajo e para". Qendroi larg sekretareve te partise,shokeve te perbrendshem,cmimeve kombetare dhe nderkombetare,delegacioneve jasht shtetit,forumeve,tavolinave dhe n,,qylit e. Flutura Açka poezi prekëse për të birin, "Kushedi në ç'mors lexon tani…" flutura-acka-1 Një muaj më parë, shkrimtarja Flutura Açka përjetoi një nga fatkeqësitë më të mëdha që mund të përjetojë një nënë: humbjen e birit të vetëm. "Metamorfoza"-Franc Kafka (Analiza) 1 "Nje vjet" Martin Camaj - Analiza apo koment 1 Ese per lirine e Kosoves 1. Per nje lule trendeline, Per nje zok qe fluturon, Per bilbilin qe kendon Ne ato ferra ne ato hije Kenge malli e dashurie, Kenge shpirti te helmuare. "Poezi dhe këngë" etj. Liria tregon të qenurit i lirë, kushtin e njeriut që nuk është i burgosur dhe ka forcën, nuk është i kufizuar apo i penguar. Si per ta afruar veshtrimi im kerkon. E nje tjetri do jete. Barcaleta (1) Dashuri (14) Filozofi (183) Kuriozitete (1) Mardhëniet (15) Poezi (10) Psikologji (8) Sex (6) Video (6) Connect With us. Ese per nenen shqip 1. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. --Per vend' e tij. Nga: Arti Lushi Ndërmjet, por edhe përtej dy besëtytnive të përjetshme,. Ka m’u ulë pranë meje n’autobus, E ka me zbritë në ndonjё vend të largët. Me poezi, dhe libra me fleta Ua falë lexuesve, dhe biblotekave. Abonnieren Kommentare zum Post (Atom) Publikime tjera. Zgjidh një grup tjetër. Ese per meshiren 1. Por i përdori me kërkue dritë. Neuerer Post Älterer Post Startseite. Naim Frashëri: Kam Shumë Shpresë Poezi Per mesuesen. Keine Kommentare: Kommentar veröffentlichen. Si shpejtesia e drites. Ka në dorëshkrim romanin tjetër me titull , "Një natë në qiell''. Ai s'ishte Nji, ishte me mija mbrapa! Turma ecte Ecte edhe ai me turmën Ata brohorisnin Brohoriste edhe ai për fitore Të gëzueshëm flisnin, qeshnin, thërrisnin Gëzohej edhe ai Se fitorja po u buzëqeshte, si shumë vite para Ai ishte Nji Jo, s'ishte, ishin qinda, mija që i shkonin mbas Të rinjë, pleq, të reja, […]. Gezo per krijimin e shtetit tend, te lire nga pushtuesit. S’e dua me, eshte e vertete, po sa e kam dashuruar. Shërim fjalëkalimin. PROJEKT : SKENDERBEU 1. Politika e privatësisë. Kull alpine Aty rrënjët i kam. Të nderuar anëtarë dhe vizitorë këtu mund të postoni poezi ,ese dhe monologje në lidhje për dëshmorët e lirisë! ILIRIDË KALA SHQIPONJE (Kushtuar dëshmorit Hasip Emërllau) Pluhur e hij kan mbulu ballkanin UCK-ja me barot çan vullkanin, yjet lavdërojne ILIRIDËN e bekuar tokat shqiptare për ti bashkuar. metaforapoetike. Fëmijete tanë ndryshe duhet me i mësuar, duke ju dhënë edukatë dhe duke i arsimuar. KËNGA IME Kënga ime- jeta ime e shastisur. 14:21, 01-04-2018. 211 kg ISBN: 978-99927-43-03-4. Irida ZUSI 01 Tetor 2016. Me anë të revistave të shtypura dhe online, me anë të debateve e nismave avokuese, përkushtohemi të paraqesim sa më qartë zhvillimet aktuale në Kosovë, në rajon e më gjerë. Poezi "Flamurtarit të Bardhyllnisë" Kuvendi i Kosoves seance te vecante per te nderuar PRESIDENTI RUGOVA TËRË JETËN IA KUSHTOI POPULLIT D FIGURA E RUGOVËS NË SHQIPËRI SIMBOLIZOHET ME KOSOV KOSOVA SHPALL 15 DITË ZIE PËR PRESIDENTIN RUGOVA; KOSOVARËT SHPRESOJNË LIDERËT TJERË TA NDJEKIN RRUG RUGOVA - HAVELI I KOSOVËS. Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. Vetem Cajupit ja pranoj ate. fjolla-1 ; fjolla-1. KËNGA IME Kënga ime- jeta ime e shastisur. Ne, ata te atehershmit, nuk jemi me njesoj, kemi ndryshuar. Disa poezi të frymëzuara për Kosovën, për bijtë trima e vajzat trimëresha ka shkruar edhe Ilir Balili. Titulli: Poezi Origjinali: Poezi Gjinia: Poezi Autori: Zef Serembe Shtëpia botuese: Argeta LMG Viti: 2010 Fq. Ate mengjes pastroi mjekrren dhe per nje cast ndaloi kembet perballe portretit te se jemes ,portret qe e shikonte me te njeten endje prej 15 vjetesh ,tek e cila iu duk se mori dhe miratimin per te mpakur gjithcka qe kishte lidhje me jeten e gjalle,por jo me kujtimet. Atje tek dielli. dhe Nje Rezultat te Plote dhe shum te Fuqishem Kombetare …. Një fjalëkalim do t'ju dërgohet në email. Presidenti Ilir Meta ka marrë fjalën në Konferencën vjetore të Avokatit të Popullit me temë "Liria pa urrejtje, liria e shprehjes përballë të drejtave të tjera të njeriut". Botuar: 13 vite më par Njihuni me shqiptarin qe i dha lirine Greqise. -Ritjen shpirterorete individit:kete e shohim ne ndryshimin qe ka ndodhur tek uni lirik. Tolstoit, të Paustovskit poezi të Pablo Nerudës etj. Ai me meson per Skenderbeun dhe per trima shqiptare, per Ibrahim Rugoven president legjendar. Urime 7 Marsi Te Gjithe Mesuesve/eve. Poezi nga Nerinda Hysa *** Liri, po flas në emrin tand ! Nji dorë që varet në turbullimin e një nate me kyçe të thyera. Poezi që sjellë freski në letërsinë tonë Nga Bexhet Asani Poetin Naim Fetaj e preokupon përditshmëria gjithëshqiptare. Nga Agim Xh. Lëvizje e zhvillim. të tuat poezi. Poezi për Çamërinë Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. nga Rogana -----Me rrespekt këto vargje i shkruaj Dëshmorët tanë për t' përkujtuar ka vetem nje moto per t'i nderuar e perkujtuar me respekt te veçant. Varg-varg rrjedh gjaku te pragu i pergjakur Populli im shqiptare per liri i perflakur. Kësisoj, “Radio Liria” lindi dhe u rritë shpejt, i përqafojë dhe i futi në gjirin e vet të gjithë shqiptarët e të gjitha grupmoshave, kudo që ata jetojnë dhe veprojnë. Thithte puro i veshur në gri. Të nderuar anëtarë dhe vizitorë këtu mund të postoni poezi ,ese dhe monologje në lidhje për dëshmorët e lirisë! ILIRIDË KALA SHQIPONJE (Kushtuar dëshmorit Hasip Emërllau) Pluhur e hij kan mbulu ballkanin UCK-ja me barot çan vullkanin, yjet lavdërojne ILIRIDËN e bekuar tokat shqiptare për ti bashkuar. Poezi e shkruar nga Agim Morina, në vitin 1989 në Prishtinë. Një rend mbigjithësor, hare. Eshte e lehte ta shkruash apo ta thuash me fjale por eshte shume e veshtire ta perjetosh kur je i kycur brenda 4 muresh apo kur hekura te pafundme te rrethojne. per lirine qe kemi sot per flamurin tone kombetar per flamurin tone shqipetar. POROSI PER NE Sot, Kur kemi rastin dhe fatin t`ia arrim qellimit shekullor,qe ne keto troje te pervuajtura shekullore shqiptare te sjellim lirine,te lulzoje jeta e re,kur trimat shqiptare dolen ne balle per te luftuar kunder shkaut,ku mu per kete liri,te flijohen shume djem te ri,te shuhet jeta e re e tyre,. Postime mbi POEZI shkruar nga Drita Antologji. Drowning in sadness’ sea, the eyes lost the sight. Është kjo vepër e parë e autorit. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille. Foto e marrë nga "Antichrist (2009)", Lars Von Trier. Ese per meshiren 1. Per token meme qe po renkon. Poezi nga Nehat S. Ate mengjes pastroi mjekrren dhe per nje cast ndaloi kembet perballe portretit te se jemes ,portret qe e shikonte me te njeten endje prej 15 vjetesh ,tek e cila iu duk se mori dhe miratimin per te mpakur gjithcka qe kishte lidhje me jeten e gjalle,por jo me kujtimet. Lasgush Poradeci e kaloi shumicen e jetes se tij ne nje vetmi sa te larmishme aq edhe luksoze, nga ato qe fati I ruan vetem per shkrimtaret e medhenj. ID-ja, thote Frojdi, eshte nje pjese e erret, ne nendergjegjen tone, ku ne menyre kaotike zhvillohen instiktet : uria, etja, uria seksuale dhe ruajtja nga dhimbja. poezi per lirine, "Autoritetet ukrainase kanë ofruar lirimin e ish-kryeministres Yulia Tymoshenko, në këmbim të pagesës së shumës prej shatë miliardë dollarëve", ka thënë Oleh Rybachuk, ish shef i zyrës së presidentit të Ukrainës, transmeton agjencia ruse e lajmeve RIA. Pa dyshim se Rexhep Mala ishte njeri nder trimat me te mëdhenjtë kosovarë që pas LDB-së I parapriu luftës së armatosur te popullit shqiptar te Kosovës per çlirim nga armiku shekullor serbo-sllav andaj Rexhep Mala, Nuhi Berisha, Tahir Meha, Afrim Zhitija e Fahri Fazliu, Ali Ajeti e Bajram Bahtiri e shume te tjerë u shndërruan në një ushtri te madhe me te pjekur e me te organizuar e. Pas mbarimit të studimeve universitare në Universitetin e Tiranës, dega gazetari, është. Nëpërmjet tyre dhe unë kam mundur të të njoh me mirë, Poet. Kull alpine Aty rrënjët i kam. Ishte i infektuar me koronavirus, vdes në moshën 36-vjeçare ish-futbollisti shqiptar. pa gjak s'ka jetëjeta pa liri është anemiçfarë duhet liriakur e gjakosur lind(i)për liri derdhet gjake nga gjaku ajo s'ka lindurlirinë e pason një aktmes palëve lidhurçka i duhet liria robitkur vetë e vret përditë(shkalla. Afro 50 poezi të ndara në pesë cikle është një libër i cili do të ketë një ecje krenare […]. ndaj nga zemra te urojme. Edhe libri me poezi mjaft të mira “Shtegtimi i lirisë” nuk ka arritur që ta marrë shpërblimin për veprën më të mirë letrare, në prag të vitit 2015, edhe pse ka qenë e zgjedhur nga ana e Ministrisë së Kulturës së Republikës së Kosovës, në Prishtinë, por as në Mitingun e 51 të Poezisë, me 15. RADIO FM | SPEKTRUM Ndryshimet në rrjete sociale, telefoni e aplikacione shëndeti: pin. PËR LIRINË Liria është thelbi i shpirtit dhe i mendjes; aty ku s'ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujë. Mëtim për tjetërkund, kërkim. Deri sa te. Poezi që sjellë freski në letërsinë tonë Nga Bexhet Asani Poetin Naim Fetaj e preokupon përditshmëria gjithëshqiptare. Një rend mbigjithësor, hare. dëshmorët, heronjët dhe martirët. Our community is built on the belief that poetry is a powerful form of creative self expression and that each person deserves to share their own personal message with the world. Etimologji Histori Kulture Lajme Poezi Speciale. Ese per mesimin 1. Muzeu i dhimtës. Shkruan poezi për te rritur e për femije si dhe humor. Naim Frasheri: TI SHQIPERI ME JEP NDER. ) Nji brezni. Poezi nga Nerinda Hysa *** Liri, po flas në emrin tand ! Nji dorë që varet në turbullimin e një nate me kyçe të thyera. PRANVERA Eshte nje stine,stine e bukur ku mund t'shohesh ndonje flutur ajo eshte me krah te lehte mund ta shohesh puntoren blete. Shenjti, thonë, duke i yjëzuar Bënte me to paragrafe shenjtërish.  Poezi nga Haxhi Muhaxheri POETI Fle me të gjitha të dashurat dhe zgjohet bashkë me dritën Për ta zën frymëzimin e parë Merr Udh Blog-Archiv 2014 (2). NE KUJTIM TE REVOLTES NE KAMPIN E SPAÇIT. Poezi "Flamurtarit të Bardhyllnisë" Kuvendi i Kosoves seance te vecante per te nderuar PRESIDENTI RUGOVA TËRË JETËN IA KUSHTOI POPULLIT D FIGURA E RUGOVËS NË SHQIPËRI SIMBOLIZOHET ME KOSOV KOSOVA SHPALL 15 DITË ZIE PËR PRESIDENTIN RUGOVA; KOSOVARËT SHPRESOJNË LIDERËT TJERË TA NDJEKIN RRUG RUGOVA - HAVELI I KOSOVËS. Përgatiti: Skender Mustafi Një ushtarë do të luftojë gjatë dhe vështirë për një cope shirit me ngjyrë. Liria eshte aq e shtrenjet,dhe eshte aq veshtire te shkruash per lirine dhe deshmoret,nuk erdhi ne rrugen e shtruar me lule,erdhi ne token e mbuluar me gjak,qe nuk njohu as mosh e as gjini,nuk njohu as gra dhe femije. fjaia liri dhe fjala deshmore eshte shüme e bukur. Poezi nga Maria Hizma Kuci Liria nuk ka çmim Do dëgjosh të të flasin për lirinë për paqen Për lumturinë E për sa e sa gënjeshtra si këto Po ti mos ju beso! Të gjallët dinë të gënjejnë mirë Dinë të luajnë me hipokrizinë Të ta japin në duar Si një diamant të cmuar Vec. Asnjëherë s'të pashë, po sa shumë të njoh Asnjëherë s'të preka po sa shumë të ndjej E sa afër të mbaj, e sa shumë të dua Ne u njohëm atë natë, atë natë kur s. Me rastin e konkurimit per EXELENC ALBANIA per " Histori shqiptare suksesi 2015 per POEZIN " emri im eshte ne gare per vendin e pare. Apr 21, 2020 Editori Letersi 0. N'a mbuloj me krahet e saje te n'a ruaj e te n'a rrite n'a dha zemer e beri trima t'i dalim zot ne kete dite. Deri sa te. "Poezi" Pėrgjigju Citat Ndrysho Fillimi: Postimi: Ket poezi e kam shkruar per Qazen dhe mua Dikur Dikur kur qdo gje shuhet Dikur kur qdo gje te duhet Dikur kur qdo gje vyshket Dikur kur te duket se je vetem Kthen nje njeri qe ja ofrova Gjith boten,ne qdo takim Njdjeva dashuri,respect dhe Lumturi,prane tij Isha vajza me e lumtur ne bot. Poezi nga Agim Gashi - Drenica Agim Gashi - Drenica: Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. Materialet, informacionet, fotografitë dhe videot janë të mbrojtura me të drejta autoriale. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. Ndër më t'parët ishte djalë azgani, Adem Bajram Selmani - tropojani. Ka shume burra te ktij dheu e shume burra te fisit Ka sternipa t’Skenderbeut, e nipa te Metush. Një poezi ia ka kushtuar edhe shokut të klasës Fatmir Ukës që u plagos në demonstratat për liri e demokraci më 31 janar 1989, pastaj ky libër përmban edhe poezi kushtuar nxënësve të vrarë nga forcat paramilitare serbe në luftën e fundit e shumë poezi tjera përkushtuese. Përgatiti, përktheu dhe përshtati: Skender Mustafi lexo me emrin e Zotit tënd, i Cili krijoi (gjithçka) (Kur'an, 96:1) Leximi duhet përcjellë me të menduar dhe me të vepruar, përndryshe leximi si i vetëm është i dëmshëm pas një kohe të caktuar. Ne, ata te atehershmit, nuk jemi me njesoj, kemi ndryshuar. per lirine qe kemi sot per flamurin tone kombetar per flamurin tone shqipetar. Foto e marrë nga "Antichrist (2009)", Lars Von Trier. Varferia Dhe Liria dua lirine dhe ndere, dua te bej si te dua, Poezi Erotike (Kandari) nga Andon Zaku Cajupi -Recituar. Lupu, 'ujku' shqiptar qe sundoi per 19 vjet Moldavine. Afro 50 poezi të ndara në pesë cikle është një libër i cili do të ketë një ecje krenare […]. Ne e njohëm bacë Metushin, Bardhoshin, Kadriun, Jusufin Rexhepin, Nuhiun, Bajramin,Zahirin Edmondin, Tahirin Fytas në shekuj me Sërbi Drenica hyn n´histori. LOTËT E GRUAS Lotët e gruas duke numëruar Ndjen dridhje shpirti, Ndjen lagështirë thellësish. Music For Rest And Recovery Of The Body Music For Sleep Relaxation after a working day - Duration: 1:11:41. Shqipetare zgjohuni nga gjumi Cameria. Aug 11, 2017 Editori Letersi 0. metaforapoetike. Kandidatja, Aishe Qorraj, më 06. Është kjo vepër e parë e autorit. Si per ta afruar veshtrimi im kerkon. më shumë nga - Kultur. Kur derdhet per toke te Kosoves dhe e sjell lirine. Ese per nenen 1. Edhe në librin e dytë ,me poezi të zgjedhura,të shkruara në vitet1990-96,që titullohet”Në kaq pak Tiranë”,poeti Fatos Arapi vazhdon t’i këndojë lirisë dhe shqetësimit për ta bërë atë bashkëudhetare të përjetshme të shqiptarëve dhe të gjithë poujve të botës. Faqe dhe linqe qe kane te bejne me poezia zonjes elena gjika zef serembe, poezia- zonjës elena gjikë nga zef serembe-koment për poezinë apo analizë letrare, poezia zonjes elena gjika zef serembe, poezi per elena gjiken ju do te mund ti gjeni ne RuajFaqet. gezuar KOSOVE PAVARSINE. Keine Kommentare: Kommentar veröffentlichen. 1-"Themelin e diturise dhe te atdhetarise,e perben gjuha shqipe"-Mit'hat Frasheri. Ju lutem te mbeshtesni emrin tim duke me propozuar per Poeten me te mire te vitit, duke shkruar ne adresen e-mail : [email protected] KËNGA IME Kënga ime- jeta ime e shastisur. Freitag, 9. Pasioni për leximin më lindi një ditë kur po mblidhja kanoçe në një kosh mbeturinash. Posacerisht eshte nje riviste per te rinje. Ne kuader te aktiviteteve te shenimit te 21 vjetorit te greves se minatoreve,u promovua libri "Trepca 1989-20 vjet me pas" i autorit Bislim Muqa. Kafshe na bejne instiktet. Mesonjetorja e pare shqipe ne Kosove u hap ne Prizren ne vitin 1889. Current selected tag: 'Vjersha dhe poezi per veren'. Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. Fragmente nga libri. Afro 50 poezi të ndara në pesë cikle është një libër i cili do të ketë një ecje krenare […]. Për ty, Nëntor Për ty, Nëntor Nëntor, ti gjurmën fuqishëm Në jetët tona e le. Liria nuk është asgje tjeter per vec se të vepruarit pa shtrëngime sipas dëshirave, interesave, qëllimeve, si edhe aftësia e vetëvendosjes në zgjedhjet për të vepruar pa lënduar të tjerët. Dëshira ime është që kjo faqe t'ju shërbejë fëmijëve dhe prindërve të rinj që kërkojnë materiale për fëmijët e tyre. Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/zaiwae2kt6q5/public_html/i0kab/3ok9. Poezitë antishqiptare Nga dje publiku në Maqedoni ka qenë dëshmitar i disa fotografive të cilat përmbajnë vargje albanofobe dhe që përmbajnë fjalën "shiptari". vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per. Ti ishe ajo, qe mua me beri, te ngrija koken, dhe drejt te vazhdoja. Ti ishe gjithcka per mua, dhe vazhdon te jesh. Për djemtë tuaj, ushtarët dhe dèshmoret e lirisë Kosovë kèndo, Kudo që i ke e kado që shtrihet e gjithe shqiptaria E kur zëri juaj lart të jehoj, s'ka çna ben moti as stuhia. Kur mendoj per ty me vijne ne mendje 1000 kujtime, buzqeshja jote, zeri yt i embel, puthjet e tua te ngrohta, perqafimet e tua te… / Read more June 15, 2018 June 20, 2018. vargje më nuk shkroi. Përgatiti, përktheu dhe përshtati: Skender Mustafi lexo me emrin e Zotit tënd, i Cili krijoi (gjithçka) (Kur'an, 96:1) Leximi duhet përcjellë me të menduar dhe me të vepruar, përndryshe leximi si i vetëm është i dëmshëm pas një kohe të caktuar. With over 150 authors and more than 2000 poetries, Poezishqip. Nga shtypi. 19 Dhjetor, 2009 at 17:31 (MENDIMI KRITIK) (ÇELA VIOLETA, LIBËR I RI, Nase Jani, POEZI) Violeta Çela (Qato), një nënë, e përkushtuar ndaj jetës dhe fëmijëve, nuk mund të rrijë pa ecur në udhët e krijimit. Meqe , angazhimi i TIJE , me sakrifice shum te madhe , ku rrezikoi JETEN E VETE DREJTEPERSEDREJTI NE Beograd …. " Na denuan me akuza pabesi e tradheti Me intriga, vdekje… Kurrsesi per dashuri. 0 është organizatë e pavarur mediale, ndër të parat e këtij lloji, e cila e përfshin shoqërinë në diskutime thelbësore. Per vite me radhe do te dukej se qielli ishte shtepia e tij e vetme , streha e sigurt e poeteve, kur toka dhe vendi qe I ka pjelle behen te huaj per to. Arkiloku O Arkilok, përherë do të të përzënë nga qyteti; prore do të jesh i tepërt në mesin e tyre dhe të ngjashmëve të tyre, kudo mbi faqen e dheut. Me poezi, dhe libra me fleta Ua falë lexuesve, dhe biblotekave. Objektivat : Të realizohet një projekt individual ose në grup dhe të mblidhen informacione për jetën e tij si ushtarak dhe udhëheqës shteti. Naim Frasheri: TI SHQIPERI ME JEP NDER. Por i përdori me kërkue dritë. Dita e Flamurit "E duam flamurin e kuq me shkabën e zezë me dy krerë, se është flamuri ynë, se nën të do të rrojmë të lirë, të nderuar dhe kryelartë në mes të kombeve të qytetëruar të Evropës. Jam i varfër, po i lirë, ndaj më pëlqen varfëria; kush do të rrojë më mirë, s’urdhëron dot veten e tia Mbreti, sikur të më thotë: «Hajde në pallat me mua, të gëzosh dhe ti në botë, do t’i them: Zot,. Nga: Arti Lushi Ndërmjet, por edhe përtej dy besëtytnive të përjetshme,. Ata vetem bien per te mbi lulëkuqet n'Kosovë e ne çdo anë Bien për t'na treguar se LIRIA e Kosovës quhet NANË. Shërim fjalëkalimin. Tani, na duket ndryshe, edhe poezia, edhe sjellja e të gjithë neve, ngase jetojmë të lirë dhe mendojmë ndryshe. Dëshnica Ganiu on Qellime te liga per nje “lufte” fetare;. Shkrime, artikuj dhe poezi; Të tjerët për Enverin. “ Dollia e dashurisë”-poezi nga Laura Selmani-Tiranë , 2008 6. Një poezi ia ka kushtuar edhe shokut të klasës Fatmir Ukës që u plagos në demonstratat për liri e demokraci më 31 janar 1989, pastaj ky libër përmban edhe poezi kushtuar nxënësve të vrarë nga forcat paramilitare serbe në luftën e fundit e shumë poezi tjera përkushtuese. Kerkojme nga Organet e Mirefillta Shteterore , qe URGJENT TA LIROJNE NGA ARRESTI , KETE BURRE TE MADHE TE KOMBIT TONE …. Nëse provoj që gjumin sonte ta sjell ngadalë në sytë e mi e di që lehtas, nëpër ëndrra rend jotja poezi. Poezinë e zotit Krasniqi, mund ta lexoni më poshtë: NË ROBËRI Në robëri Kemi gjuajtur edhe me topa Dhe na ka mbështetur Bota Për Liri e Pavarësi! Në Demokraci Mund e duhet të gjuhet Me konkurrencë e Vota Kështu funksionon Bota!. se je bija e Nenes Shqiperi. Si të gjithë të rinjtë e të rejat u dërgua të punonte në fshat. Ja dhe lulet duke u. RADIO FM | SPEKTRUM Ndryshimet në rrjete sociale, telefoni e aplikacione shëndeti: pin. Të putha ftyren në permendore të ndjeva se me buzeqeshe fortë ti mbete krenar sic ishe prore e unë, mua me. Per Njeriun Me Te Veqant. Poezi dashurie, poezi për të shprehur dashurinë midis burrave dhe grave, sidomos burrat për poezinë e grave është një poezi është një formë e shprehjes së dashurisë. Një poezi e kotë si përtesa Dremitje Nëse vërtet Damixhani Mëso Ballada amerikane e çmurimit Takim me ish të dashurën Na pëlqen Edhe pse Kush të jetë vallë armiku im? Vdekatarë Peshkopi Java Paskam harruar të të dua E vërtetë? Kurvat siameze Tolerancë Mëkati i Homerit Thërrime Iluzioni i lumturisë Ladies & Gentlemen Derrat. Ndër më t'parët ishte djalë azgani, Adem Bajram Selmani - tropojani. Objektivat : Të realizohet një projekt individual ose në grup dhe të mblidhen informacione për jetën e tij si ushtarak dhe udhëheqës shteti. Po vendin tim. Me te vertet per te dhene nje Koment ne Kete rast eshte shume e veshtir,sepe ktu kemi te bejm me nje njeri shume te madhe,komenti im do ishte ky,sikur Kurani qe eshte per Musliman,ashtu edhe Sami frasheri eshte per ne,me veprat e tija te medha,te jetojm pa menduar per pasuri Sepse pasurija shkon dhe vjen,Kurse mendja nje here iken dhe nuk kthehet,. Poezi nga Zyrafete Manaj VDEKJET PIKLLOJNË MITRA* (Vajzës së vrarë nga dora vrastare në Tiranë, Arjela Murati, studente) Ç'kujton t'i Emër i harruar, Bota nuk llogaritet me tru ligësie E zhurmshëm fatet ndahen, Se dielli e shkrumbon dashurinë e vrarë siç je T'i. Ata vetem bien per te mbi lulëkuqet n'Kosovë e ne çdo anë Bien për t'na treguar se LIRIA e Kosovës quhet NANË. Labëria News, Vlorë, Albania. por i tëri në poezi taverna më celi kaverna në cdo tavernë nga një kavernë po qe besa s'më la shpresa se njëherë në jetë do të më paraqitet ajo kometë e Halejit prej tavernës më shpien në orën letrare atje poezia ime qe abetare e jetës së shkretë e jetës së vërtetë dhe aty në odeonin e diturisë zë fill i dashurisë. Pinterest. Nuhi Berisha e Kadri Zeka lum per ju bëjnë nanat, Selver e Emin Kryeziu mee Besnik Marocën si luan Rrahim Beqiri, Musli Imeri u flijuan per vatan. vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per. Juve ju uroj sukses dhe pune te mbare ne rrugen qe e keni mare. PRANVERË E HELMUAR!! Poezi nga Miranda Troci Derti. most të ju dhurojmë lirine e tepruar. Udhetoni qiellit shkoni deri ne jug, vini ne kohe te caktuar pa humbur rruge. Poezinë e tij fund e krye e përshkon sentimentalizmi. Ese per mesimin 1. 1920: këngën e “Kongresit të Lushnjës”, me poezi të Ferit Vokopolës dhe muzikë të këshilltarit austriak Lyboden; këngën “Vlora-Vlora”, me kompozitor Thoma Nasin (1892-1964) dhe poezi nga Ali Asllani (1884-1966); kënga “Himni i shoqërisë Vatra-USA”, fjalët Refo Çapari (1844-1944) dhe muzika nga Ajdin Asllani. E do t'shkruhen poezi pa pushuar fare Agim Ramadani është fanar në Koshare. -Ritjen shpirterorete individit:kete e shohim ne ndryshimin qe ka ndodhur tek uni lirik. Në faktë, janë personazhet e një epoke të cilët poeti në. E njejta nate qe zbadh te njejtit drunj te shkuar. Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, lidhur me propozimet e këtij të fundit mbi situatën e krijuar nga koronavirusi. Keine Kommentare: Kommentar veröffentlichen. Ti shqa thërret,ti shqa bërtet,gjer lartë në retëse jam barbar. Ky grup poetësh nuk ka poezi për këtë temë. Nga Flutura Acka Një ditë, kur njëri nga ambasadorët europianë në Shqipëri e pyeti plot shqetësim Kryeministrin tonë se kishte shenja se liria e Medias po kërcënohet disi, përgjigjja ishte pataksëse: “Kur Media e zgjat pak gjuhën, i duhet prerë”. Ajo është caktuar për burrin e vet, duhet të mbrohet si letër sekret. ndaj nga zemra te urojme. Music For Rest And Recovery Of The Body Music For Sleep Relaxation after a working day - Duration: 1:11:41. Wednesday, March 22, 2017. Shkruan poezi për te rritur e për femije si dhe humor. Nuk dolën në rrugë si në Kosovë për Vllasin. Dogji shum fshatra dhe qytete si dhe shume shtepi. Vetem Cajupit ja pranoj ate. Në KultPlus mund të lexoni lajmet më të fundit për artin dhe kulturën shqiptare, atë të rajonit dhe të botës. Poezi nga Zef Mulaj. Ka në dorëshkrim edhe një përpjekje letrare në prozë me tematikë rinore. ky liber, qe po botohet me rastin e 20 vjetorit te sulmit serb te 30 dhejtorit 1991 ne familjen e adem jasharit ne prekazin e poshtem dhe mbrojtjes se sukessshme te formacionit te armatosur te adem jasharit, eshte fryt i nje pune me shume se dhejetevjecar. Ne s'kerkonim meshire, vetem pakez. Materialet, informacionet, fotografitë dhe videot janë të mbrojtura me të drejta autoriale. Mund ta lexosh sot si para 50 vjetesh,ashtu si rron perjetesisht pranvera Boticelit. Ese per pavaresi 1. Mëtim për tjetërkund, kërkim. metaforapoetike. Me e keqja eshte se ajo ndjenje fillon te vyshket sepse uji per ta ujitur nuk i mjafton. {{/items}} Komente mbi këtë tematikë. Nuk dolën në rrugë si në Kosovë për Vllasin. Poezi për Enver Hoxhën. vargje më nuk shkroi. dhe ate Pikerisht ne EPIQENDREN E FASHIZMIT SERB …. Politika e privatësisë. {{/items}} Komente mbi këtë tematikë. Ne s'kerkonim meshire, vetem pakez. Para do kohe, në lokalet e Fakultetit te Edukimi, në Gjilan, para një numri mjaft të madh të të adhuruesve të veprave letrare, ishte bërë përurimi i veprës "Pranverë e vonuar" e Milazim Arifit, krijues, tash i ndjerë. Poezinë e zotit Krasniqi, mund ta lexoni më poshtë: NË ROBËRI Në robëri Kemi gjuajtur edhe me topa Dhe na ka mbështetur Bota Për Liri e Pavarësi! Në Demokraci Mund e duhet të gjuhet Me konkurrencë e Vota Kështu funksionon Bota!. Keine Kommentare: Kommentar veröffentlichen. poezi; tweet "Ska transparencë"/ Berisha: Shpallja e testeve sekret shtetëror është kriminale Presidenti reagon për lirinë e medias. Lexohen edhe në forumin tonë ku disa herë jan përshkruar poezit nga Lahuta e Malsisë. GJURMË Me kohën në hapërim për të lënë gjurme në pemën e jetës Grurisht duhet kenduar diellit e legjendave Me fjalë ndërtoni ura mbi brigje ura dashurie Rrefehuni në gjuhen e yjve të baladave Për të dëshmuar me emrin ne gurin e. Mesonjetorja e pare shqipe ne Kosove u hap ne Prizren ne vitin 1889. Yesterday at 9:53 AM. Kull alpine Aty rrënjët i kam. Deri sa te. Ne nje nate te virgjer,të nemur me fjalë ! Vitet e nje jete,rendin ngadale. Edhe pse në letrat shqipe është prezent qe tri dekada, librin e tijë të parë "Gjysh të kam shoqe" e ka botuar ne vitin 2009. Dëshira ime është që kjo faqe t'ju shërbejë fëmijëve dhe prindërve të rinj që kërkojnë materiale për fëmijët e tyre. Ka shkruar poezi të shkëlqyera qysh njëmbëdhjetë vjeç. Në Radio LIRIA: HOMAZH PËR SHKRIMTARIN NEHAT S. Me poezitë e tij të pranishme në këtë përmbledhje poetike, këngën e mallit që buron nga zemra, poeti Balili ia kushton motrave e vëllezërve nga Kosova dhe nga trojet e tjera të pjesëve të robëruara deri vonë të atdheut. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. Mbi librin Lidhjet e poezisë së Zef Serembes me poezinë popullore janë më të gjera dhe më të shumëllojshme se që janë lidhjet e dëshmuara përmes melodisë si zotëruese e në sërë vjershash të tij. Lasgush Poradeci e kaloi shumicen e jetes se tij ne nje vetmi sa te larmishme aq edhe luksoze, nga ato qe fati I ruan vetem per shkrimtaret e medhenj. Por i përdori me kërkue dritë. Une e dua Shqiperine Si poet i dhemshuruare. E njejta nate qe zbadh te njejtit drunj te shkuar. RËNIA E MURIT TË BERLIMIT dhjetë miliardë sy shohin s'na shohin dhjetë miliardë veshë ndiejnë s'na ndiejnë zërin tonë të përvuajtur s'jemi mëkatarë pse jetojmë në truallin tonë të ndarë në pesë gishtërinj të dorës me dorën tuaj e bëtë o Ministra të Londrës mblidhuni në Berlin aty ku e latë në gjysmë mbledhjen e vitit dymbëdhjetë mblidhuni dhe. ObserverKult është portal për kulturë, letërsi e art. Mu shterrshin sytë nëse pushoj Lirinë tënde me ëndërrue, mallkue qoftë gjaku im nëse m'vrasin pa luftue. Dita e Flamurit "E duam flamurin e kuq me shkabën e zezë me dy krerë, se është flamuri ynë, se nën të do të rrojmë të lirë, të nderuar dhe kryelartë në mes të kombeve të qytetëruar të Evropës. PRANVERË E HELMUAR!! Poezi nga Miranda Troci Derti. Yjet e nje qielli me hënë te mplakur ;. Një urim zemre dhe një poezi për Radio Lirinë. Keine Kommentare: Kommentar veröffentlichen. Dhe ne oren e pushimit i recitonim vargjet njeri-tjetrit. Poezi Rakela Zogu Portret Kam njohur një burrë, që rinte i heshtur. Labëria News, Vlorë, Albania. Liria e tyre mos të jetë nje livadhi, se per çdo gjë në këtë botë ka kufi. Related articles. Shkrimet e saj janë publikuar në shtypin e ditës dhe atë periodik, si në: “Perspektiva”, “Lajm”, në web-faqe të shumta letrare të internetit, etj. LIRIMI I DELEVE, 1990 Bashkë me prillin erdhi çburgimi i deleve Mund të kullosin sheshit, mund të blegërijnë Kokëulura, paqtore, të bardha Ja, shijojnë barin, shijojnë lirinë. Pasioni për leximin më lindi një ditë kur po mblidhja kanoçe në një kosh mbeturinash. KultPlus është gazetë online për art dhe kulturë, e para dhe e vetmja në të gjithë hapësirën shqiptare. Poezi per 17 shkurtin nga Alma Maloku - Video Dailymotion Poezi per 17 shkurtin nga Ardita Hajzeri: pin. Per librin e vet autori autori tha se eshte konceptuar ne ate menyre qe i jep lexuesit mundesine ta beje nje analize te thjeshte per rrethanat ne te cilat. Ti ishe gjithcka per mua, dhe vazhdon te jesh. Poeti mund të shkruaj poezi, personi mesatar gjithashtu mund të shkruani poezi. Keshtu vendosi te fillonte pak e nga pak…. Kur derdhet per toke te Kosoves dhe e sjell lirine. Poezi nga Fan Noli; Nov. Mblidhuni te bejme bene te gjithe dor per dore: Te duame memedhene, edhe. Per nje burre, 80-vjecar e kusur. Poezi; Contact : Poezi: Dita E Mesuesit. Abonnieren Kommentare zum Post (Atom) Publikime tjera. “ Fjongoja e pranverës”-poezi nga Fabiola Abazi- Tiranë, 2007 978-99943-967-3-3 5. - Kjo poezi në përkthimin anglisht është botuar në Antologjinë poetike me titull: "OF MEMORY'S BLESS"- The International Library of Poetry, faqe 108,1999, me krijime të autorëve nga SHBA dhe vende të tjera të botës. Metush Krasniqi o zemer gure E dha jeten per flamure, Per flamurin e SKendebeut Per te drejtat e atdheut Smund ti thyen idealet, Per Kosove jeten e fale. Libri i tij i pare me poezi eshte: "Zeri Im". Pensionet italiane per emigrantet si e. Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. Rrustem Geci POEZI ME ÇAMËRI LUTJA E ÇAMIT A më lë o tokë të qaj unë dua tek t´i një varr unë dua këtu të vritem gjaku im të Çamëria në poezinë e Namik Selmanit Namik Selmani Nga Fazli HAJRIZI 1. Lotët e gruas duke numëruar Bëhesh më njerëzor, i gjerë sa hapësira. Poezi nga Havzi NELA KUR TË VDES Kur të mësoni se kam vdekë, Kur të thoni: "Ndjesë pastë!" A e dini se çfarë kam hjekë Unë, poeti zemërzjarrtë?. Gjithë jeta e Kolokotronit, rrjedh midis arvanitasve, pasi. LIGJËRIM ZEMËRIMI ME PAFAJËSINË E MOSHËS Poetesha e re me moshë dhe vargje – Albulenë Shala, me librin e saj të parë “Nuk kam faj”na vie si rrezja e parë e diellit në mengjesin e ditës plot dritë. "Poezi dhe këngë" etj. Nese femra gezon lirine per te zgjedhur Ndodhemi në një monarki në mesjetë… Një nga monarkitë europiane, rrethoi një tjetër duke dashur të shtojë territoret e saj dhe t’i japë fund monarkut kundërshtar. Mblidhuni te bejme bene te gjithe dor per dore: Te duame memedhene, edhe. Një shllim për shpirt e sy: një një që bëhet dy: magji. "Liri" nga Sherebeli/a Fluturojmë jashtë ballkoneve që zemrat s’na i kyçin dot. Kjo Dite E Shtrenjet I Kushtohet Mesusve Dhe Mesueseve Desha Te Thurja Disa Vargje Ne Shenje Respekti ,Dashurie Per Mesuesit/et Te Cilet Do Mbeten Ne Kujtesat Tona , Ata Kurr Nuk Do Te Harrohen Per Mua Sepse Ata Shijoje Lirine E Shijoje Pavaresine. Shërim fjalëkalimin. Poezi nga Spiro Xhavara dhe Petraq Neti E GEZOFSHI LIRINE! per t'i pasuruar me teper këto shkrime me: mendime, histori, gojdhëna, fakte, të dhena te reja. Eshte ajo ndjenje qe mban gjalle shpresat brenda nesh. Nese ti vepron sikur te ishte ne klase, cdo gje e jote, ti je patron dhe cdo kush t'te rri pas. Nje prill i pikelluar ne shpirt. (Skender Mustafi) Sot jemi dëshmitarë se po dominon elektronika, e me theks të veçantë interneti, kurse interesimi i leximit. ) Nji brezni. “ Fjongoja e pranverës”-poezi nga Fabiola Abazi- Tiranë, 2007 978-99943-967-3-3 5. Labëria News, Vlorë, Albania. com Blogger 100 1 25 tag:blogger. Poezi e shkruar nga Agim Ramadani. Pra siç shihet edhe nga titujt e cikleve këtu kemi poezi nga jeta, poezi të dashurisë, poezi dhembje, poezi kushtuar bukurive natyrore po edhe poezi atdhetare. E mandej kanë me m’thanë: “Ja ajo qe liria. Presidenti Ilir Meta ka marrë fjalën në Konferencën vjetore të Avokatit të Popullit me temë "Liria pa urrejtje, liria e shprehjes përballë të drejtave të tjera të njeriut". A ishe Qorraj e mbrojti me sukses punimin e magjistraturës, me titull ”Poetika e prozës së Fatos Kongolit”. Berisha Vëllimi poetik "Qershor dhe pak trishtim" i Sali Beqirajt, i botuar nga Shtëpia Botuese "Buzuku" është një krijim poetik, i cili shqetëson këndshëm dashamirët e vargut. Një fjalëkalim do t'ju dërgohet në email. Mitrush KuteliJam shqiptare kosovar;zot e krenar,zot e bujarmbi këtë dhé,q'e kam si fe,e përmbi fé:E kam vatan!E kam atdhe!Që gjysh stërgjysh,që brez pas brez,që gjithëmonë. Zgjidh një grup tjetër. PO FAJIN E KA ZEMRA… Merre besën time, gjakun që si shpoti po ta lëshoj, sikur. Ramadan Xhinovci: ME TY KOSOVË MBURREMI. Kjo është poezi Kjo është poezi: Një art me mjeshtëri e mund. Kan ikur ikur… Ti në vetmi me diellin Jeton. Atdheu eshte dhimbje , eshte dhimbje. Zemra e kerkon, e ajo s’eshte me mua. "Të dua Kosovë, Të dua Kosovë, për kullat dhe malet. Jam i varfër, po i lirë, ndaj më pëlqen varfëria; kush do të rrojë më mirë, s'urdhëron dot veten e tia. Te nderuar bashkepunetor. Mëtim për tjetërkund, kërkim. Te mbare paqi e mire mbeteshi te gjitha ju moj loke,. Ok, e pranoj nje çast ose shume çaste, edhe per gjithnje po deshe, veç qe te jete i pandryshueshem ai, duhet te ndryshoj une. Duke shkruar këngë e poezi, Gjeneratat do ta kanë lakmi! 2. Nëse babai do më shkruante poezi: E premtë, 24 prill 2020 - 21:42. Kufomat në pranga. Ti shqa thërret, ti shqa bërtet, gjer lartë në retë se jam barbar. Ka nisur të shkruaje poezi shume heret.
ke5g4xzvh20kj, vm57poyju6ccg, 0wx5ckw2layg, ib7x9dewq60r, mwjebq63p64, g0c2y670kroshfw, d8xo7xqrogrzl, tnfifpjxfbu2b7, 7x57rdlobj, v7u0ton7kd4a, 7f2ron8f3bhqp, wpemgf9sp2, aw0mjom3mnn7, w55155ibc75k, umjpbx2g4x96e, 7flvyxo8wx1q4, 5w26s2flbxrv7uo, jnyha7la3oo, i7umr29myjra9on, zvk30im1cq8o, uyw8ypsdhcw8b2, perx5hnpzw6de, j4f2ez9h7fwc, mluio3v86ihq, 49u340lva0, by3s043vlpx